Tort z malinami w synagodze

Budynek stoi przy cichej uliczce, nieco na skraju centrum Trnawy. Z zewnątrz nie wygląda imponująco, we wnętrzu kryje najbardziej klimatyczną kawiarnię w mieście. I jedyną kawiarnię w synagodze w kraju. Przy bramie wisi skromna tabliczka z nazwą Cafe Synagóga. Kilkanaście metrów od bramy widzimy fasadę jednej z dwóch synagog w mieście. Kiedyś znajdowała się w dzielnicy żydowskiej, dzisiaj jest miejscem, do którego od kilka lat chętnie zaglądają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jest po co zaglądać. To idealne miejsce na wypoczynek przy kawie podczas zwiedzania miasta, ale nie tylko. To również miejsce koncertów, wernisaży. Synagoga ortodoksyjna zbudowana została w 1891roku według projektu wiedeńskiego architekta Jakuba Gartnera. Po II wojnie światowej przez lata niszczała, zamieniona na magazyn i rupieciarnię. Odkupiona przez prywatnego przedsiębiorcę Šimona Štefunka, została zrekonstruowana. I to w tak doskonały sposób, że w 2010 roku zdobyła nagrodę Najlepiej zrekonstruowanej budowli sakralnej na Słowacji.
W środku odnowiono dawne freski, odtworzono część zdobień (np. żyrandole). Po środku znajduje się główna sala kawiarniana ze stolikami, po obu stronach zrobiono boksy kanapami i sofami oraz stolikami. W nich można się spotkać z przyjaciółmi, wspólnikami. Miękkie siedliska i lekka izolacja od reszty lokalu mogą sprawić, że poczujemy się, jak w domu.
Domowa jest nie tylko atmosfera, ale również słodycze. Domowej produkcji ciasta, to co prawda bomba kaloryczna, ale za to niezwykle smakowita. Najbardziej mi smakował tort czekoladowy z malinami, ale znajomi zachwycali się tortem marchewkowym. A do tego świetnie zaparzona kawa Montecelio lub piwo z browaru rzemieślniczego.
Jak przyznał właściciel „inspiracją do urządzenia kawiarni w synagodze był dawny dominikański kościół w holenderskim mieście Maastricht, który, kiedy przestał służyć wiernym, został zamieniony na księgarnię licznie odwiedzaną przez turystów podziwiających architekturę świątyni i szukających dobrej literatury. W Trnawie chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie ludzie mogliby się spotkać przy dobrej kawie, poczytać książki, posłuchać dobrej muzyki, porozmawiać ze znajomymi. Chcieliśmy stworzyć miejsce przyjazne kulturze…”
Na pewno się udało. Polecamy! www.synagogacafe.sk
http://www.synagogacafe.sk