12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

Mapa

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

1. Bratysława

Tętniąca życiem stolica Słowacji, w ciągu kilku ostatnich lat, zmieniła się w piękne, dynamiczne i pociągające miasto. Miasto jest niezwykle pięknie położone w miejscu, gdzie Karpaty schodzą zielonymi stokami wprost do malowniczego Dunaju. Najwyższej klasy zabytki, gwarne ulice i niezliczona liczba knajpek i barów, w połączeniu z przyzwoitymi cenami, powodują, że Bratysława przez turystów zaczyna być powoli nazywana „Małą Pragą”. A przy tym – jest zdecydowanie mniej zatłoczona…

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

2. Tatry Wysokie

Najwyższe i najpiękniejsze góry w tej części Europy od lat fascynują wysokogórskim krajobrazem i bogactwem przyrody. Wjazd kolejką na drugi co do wysokości szczyt pasma – Łomnicę, czy wędrówka jednym z licznych szlaków turystycznych powinny się znaleźć w programie każdego turysty przyjeżdżającego na Słowację. Dla turystów lubiących rozległe panoramy wytyczono tutaj szlaki na osiem szczytów przekraczających 2 tys. metrów wysokości. Ciekawe i urokliwe są także tatrzańskie doliny ze swoimi klimatycznymi schroniskami.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

3. Zamek Orawski

Położony na wysokiej na ponad sto metrów skale, Zamek Orawski jest jednym z najbardziej niesamowitych zamków Europy Środkowej. Znakomicie zachowane wnętrza i elementy dawnych fortyfikacji są świadectwem kunsztu i fantazji średniowiecznych budowniczych. Do tego dochodzi niezwykła historia zamczyska, które w swoich dziejach związane było także z historią Polski. Dwugodzinne zwiedzanie zamku to obowiązkowy punkt wizyty na Orawie, warto też pospacerować po okolicach, by podziwiać kapitalne położenie zamku w górach.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

4. Jaskinie Słowackiego Krasu

Podziemny świat jaskiń wapiennych płaskowyżów Słowackiego Krasu nie tylko działa wyobraźnię, ale też skłania do refleksji nad pięknem i nieograniczonymi możliwościami twórczymi Natury. Cztery udostępnione do zwiedzania jaskinie ukazują tylko przysłowiowy „wierzchołek góry lodowej” królestw skrytego pod ziemią. Największa z nich – Domica – to jeden z najrozleglejszych systemów jaskiniowych w Karpatach, o częściowo zalanych wodą korytarzach. Warto też odwiedzić unikatową Ochtińską Jaskinię Aragonitową. Część obiektów wpisano na listę UNESCO.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

5. Bańska Szczawnica

Unikatowa na skalę całej Europy Bańska Szczawnica, to górnicze miasto, pełne zabytków, muzeów, malowniczych zakamarków i ciągnących się pod ziemią kilometrów chodników górniczych. Wizyta tutaj pozwala zrozumieć pochodzenie sławy i bogactwa Górnych Węgier. Liczne kościoły, stare kamienice, obronne fortyfikacje położone są wśród malowniczych szczytów wulkanicznych Gór Szczawnickich. Nie bez przyczyny cała starówka i część korytarzy górniczych wpisano na listę UNESCO.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

6. Słowacki Raj

Niewielkie, ale zupełnie wyjątkowe góry, nazywane przez turystów Słowackim Rajem, położone w południowej części Spiszu. Jest to labirynt głębokich wapiennych kanionów, o pionowych ścianach, których dnem płyną bystre potoki, spadające ze skał kilkudziesięciometrowymi wodospadami. Wędrówka szlakami ubezpieczonymi drabinkami i pomostami stanowi jedyną w swoim rodzaju atrakcję Słowacji. Najciekawsze zakątki to Przełom Hornadu, wyjątkowo malownicza dolina Sucha Bela, a także wznoszące się wśród kwietnych łąk Klasztorisko, z pozostałościami klasztoru Kartuzów.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

7. Bardejów

Idealnie zachowane średniowieczne miasto Bardejów, zachwyca swoim układem urbanistycznym, średniowiecznymi kamienicami i niemalże niezmienionymi od stuleci murami obronnymi. Piękny rynek i stojący przy nim kościół św. Idziego, z kilkunastoma (!) gotyckimi ołtarzami to zabytki najwyższej, europejskiej rangi. Nie przez przypadek miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Polskim turystom jest szczególnie bliskie – stąd ruszały kupieckie karawany ze słynnym węgierskim winem w głąb naszego kraju.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

8. Vlkolinec

Maleńka tradycyjna wioska, zagubiona wśród gór Wielkiej Fatry jest archetypem osadnictwa w górach i świadkiem umierających już powoli tradycji. Drewniane domy budowane na zrąb, malowane pastelowymi kolorami, sprawiają wrażenie, jakby czas zatrzymał się tutaj sto lat temu. Wpisane na listę UNESCO, nie straciło nic ze swojej sielankowości, mimo coraz większego ruchu turystycznego. Wizytę tutaj warto połączyć z krótką nawet wycieczką na okoliczne, malownicze szczyty.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

9. Spiski Hrad i Spiska Kapituła

Ruiny najrozleglejszego zamczyska w Środkowej Europie stanowią dominantę krajobrazu całej wschodniej połaci Słowacji. Położone u jego stóp miasteczko, wraz ze wznoszącym się nad nim po przeciwnej stronie kompleksem kapituły spiskiej stanowi jeden z najpiękniejszych kompleksów zabytkowych na Słowacji. Na jego zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień. Obiekty są wpisane na listę UNESCO, podobnie jak i znakomicie zachowany gotycki kościół w niedalekiej wsi Žehra, którego również nie wypada pominąć.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

10. Lewocza

Średniowieczna Lewoca, to miasto tak bogate w zabytki, że mogłoby nimi obdarować kilka innych miejscowości. Przy całym swoim splendorze i wyjątkowości, zachowało senną atmosferę sennej słowackiej prowincji. Wśród zabytków wyróżnia się kościół św. Jakuba, który w swoim wnętrzu kryje największy na świecie drewniany ołtarz gotycki Mistrza Pawła z Lewoczy – ucznia znanego nam dobrze Wita Stwosza. Do tego dochodzi piękny renesansowy ratusz, liczne kamienice mieszczańskie i znakomicie zachowane mury obronne. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

11. Wyhorlat

Mało znane, niezwykle dzikie i malownicze góry wulkaniczne Wyhorlat, położone są na wschodnim krańcu Słowacji. Przyciągają bogactwem przyrody, świetnie zachowanymi, prawie nie naruszonymi przez ludzką gospodarkę lasami bukowymi (część z nich wpisano na listę UNESCO). Najbardziej malowniczym zakątkiem jest otoczenie Wyhorlackiego Morskiego Oka – najpiękniejszego jeziora górskiego w całym kraju. Warto wspiąć się na pobliski szczyt Sninsky Kamień, by zobaczyć jezioro z góry. Rozległych panoram dostarcza także najwyższy w całym paśmie szczyt Wyhorlat.

12 miejsc na Słowacji, które trzeba zobaczyć

12. Narty w Jasnej

Słowacja znana jest od dawna jako kraj dający idealne możliwości wypoczynku narciarzom. W ostatnich latach w wielu ośrodkach przeprowadzono wielomilionowe inwestycje, które postawiły niektóre ośrodki słowackie na równi z alpejskimi kurortami. Prym wśród nich wiedzie Jasna, oferująca narciarzom 50 km tras zjazdowych – największa stacja narciarska w tej części Europy. Nowoczesne koleje linowe, znakomite przygotowanie tras i świetna infrastruktura – hotele, restauracje, bary – powoduje, że stacja stanowi namiastkę Alp w Karpatach.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Go top