Trzy kościoły w jednej katedrze

Zamek w Nitrze przypomina krakowski Wawel – to nie jest typowa warownia a zespół budynków otoczonych obronnymi murami. Za nimi znajduje się m.in. katedra składająca się z trzech kościołów. Najstarszą zachowaną częścią katedry jest romański Kościół św. Emerama, z przełomu XI – XII wieku. Po pożarze w drugiej połowie XIII wieku został przebudowany, a po zniszczeniu przez wojsko Matúša Čáka Trenčianskiego w 1317 roku przyłączony do nowego gotyckiego kościoła i służył jako tzw. wiarygodne miejsce kapituły a później jako skarbiec katedralny.
Nieco wyżej jest tzw. kościół dolny, położony z kolei 160 cm niżej od kościoła górnego. Wybudowano go w latach 1621-42, więc później niż kościół górny. Oba łączą szerokie schody. W dużo mniejszym kościele dolnym najcenniejszy jest ołtarz główny ze sceną Zdejmowania Jezusa z Krzyża, autorstwa  austriackiego plastyka J. Perneggera, wykonany według obrazu D. Voltery.
Pierwotnie katedra została zbudowana w latach 1333-1355  w stylu gotyckim.. W 1711 r., biskup Erdödy kazał Włochowi Martinellemu przebudować wnętrze w stylu barokowym. Przebudowa trwała ponad 25 lat. Autorem wspaniałych fresków na sklepieniu był Austriak – Galliarti. Organy katedralne pochodzą z XVII wieku.
Ciekawostką są gotyckie freski odkryte dopiero w 2012 roku prac rekonstrukcyjnych, które trwały do 2005 roku (zakończono je w 2014 roku). Przedstawiają m.in. scenę śmierci Marii Panny (z postacią św. Piotra trzymającego papieskie insygnia), Koronacje Marii, chustę św. Weroniki z odciśniętym śladem twarzy Jezusa. Warto zwrócić uwagę również na ołtarz barokowy z 1662 roku, na którym Jezusa i Marię otaczają czterej święci, patroni Nitry(m.in. jeden z pierwszych polskich świętych – Andrzej Świerad).
Relikwie świętego Andrzeja Świerada a także św. Cyryla i św, Benedykta znajdują się w krypcie katedralnej (kościółek romański). Dopełnieniem wizyty jest wejście na wieżę katedralną. Otwierana jest co pół godziny,  wchodzimy na taras widokowy na wysokości 54 metrów. Z góry widok na całą praktycznie Nitrę i górę Zabor. Katedrę każdego roku odwiedza ponad 60 tysięcy turystów.
http://www.nitrianskyhrad.sk
http://www.nitrianskyhrad.sk
.
http://www.nitrianskyhrad.sk