Trzygwiazdkowy barok w Mojmirovcach

Tutaj można nie tylko się wyspać i doskonale zjeść oraz napić się wybornych win. Można także obejrzeć kolekcję ikon, kopii wielkich obrazów, przejść się korytarzem tolerancji. Wieś Mojmírovce leży 15 km na południe od Nitry. W przeszłości wioska nosiła nazwę Ylmer (do 1156 roku), Ilmur (1275), terra Illmer castri Zlogagyeriensis (1277), Urmin (1808).Obecna nazwa obowiązuje od roku 1948. Otoczony angielskim parkiem pałac Mojmirovce obecnie jest trzygwiazdkowym hotelem, dysponującym 85 miejcami. Tuż po wejściu wita nas przestronna, wysoka sień z recepcją. Na piętro z pokojami prowadzą podwójne schody pokryte dywanem. Nad nami wisi wielki kryształowy żyrandol, na ścianie – wielkie lustro. Korytarze, pokoje są wysokie i urządzone ze smakiem.
Korytarz tolerancji
Goście mogą obejrzeć też kilka nietypowych pomieszczeń: korytarz tolerancji z sylwetkami-symbolami walki o tolerancję na całym świecie, symbolami wielu religii, sylwetkami filozofów wielkich myślicieli;  salon kilkuset ikon współczesnych, salon Björnsonów, salon Grasalkowiczów, korytarz z kopiami obrazów największych malarzy świata.
Salon ikon
W pałacu możemy skorzystać z basenu 25-metrowego, sauny fińskiej, sauny ziołowej i sauny solnej. Jest sala gimnastyczna z boiskiem do siatkówki oraz mała strzelnica dwutorowa.
Strzelnica hotelowa
Wielkim zaskoczeniem jest miejscowa kuchnia. Kolacja, którą tutaj jadłem byłą jedną z najsmaczniejszych hotelach słowackich. A do tego niezwykły dobór win. Hotel ma swoje winnice (155 hektarów) a z nich pochodzą serwowane trunki: Grüner Veltliner, Müller Thurgau, Chardonnay, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Blaufränkisch, CabernetSauvignon. To nie jest wielki hotel, nie ma w nim tłoku, panuje przyjazna atmosfera. Leży blisko Nitry,więc jest dobrą wypadową do tego miasta i okolicy. Polecam.
Sala gimnastyczna