Tu podpisano pokój po bitwie pod Austerlitz

Budynek Pałacu Prymasowskiego wybudowany w stylu klasycystycznym, zajmuje całą pierzeję niewielkiego Placu Prymasowskiego. Góruje monumentalnie nad sąsiadującym z nim ratuszem.
Jednocześnie budynek ten odegrał wielką rolę w historii europejskiej. W Sali Lustrzanej na I piętrze podpisano w 1805 roku pokój preszburski, kończący wojnę koalicji antynapoleońskiej. Wielka klęska armii austriackiej i rosyjskiej z Francuzami w Bitwie Trzech Cesarzy pod Austerlitz, sprawiła, że cesarz Austrii, Franciszek I poprosił szybko o rozejm, następnie zaś zgodził się na warunki pokoju.

Na czele delegacji austriackiej stał Jan I Lichtenstein, towarzyszył mu hrabia Ignacz Gyual , stronie francuskiej przewodniczył francuski minister spraw zagranicznych, słynny Charles-Maurice de Talleyrand.
Sam traktat pokojowy został podpisany 26 grudnia 1805 roku w Sali Lustrzanej. Austria utraciła Wenecję, Istrię i Dalmację na rzecz Włoch (tytuł króla Włoch należał do Napoleona ), Tyrol na rzecz Bawarii – sojuszniczki Francji, oraz Górną Szwabię na rzecz sprzymierzonej z Napoleonem Wirtembergii, a otrzymała Salzburg. Musiała także wypłacić kontrybucję wojenną w wysokości 40 milionów franków. Franciszek II zgodził się uznać całkowitą niezależność Bawarii, Wirtembergii i Badenii, rezygnując tym samym z tytułu Świętego Cesarza Rzymskiego (pozostał przy tytule cesarza Austrii). Na mocy układu w Preszburgu Austria utraciła łącznie 65 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni, zamieszkanych przez 4 miliony obywateli.

Sam Napoleon nigdy nie był w Preszburgu (ówczesna nazwa Bratysławy), traktat ratyfikował dzień później w pałacu w Schonbrum. Wiele osób sądzi, że skoro ratyfikował pokój preszburski, to musiał w Preszburgu być. W samy Pałacu Prymasowskim, o podpisaniu pokoju preszburskiego, przypominają dwie tablice wiszące w sieni pałacowej (w języku niemieckim i słowackim). Na I piętrze, w części muzealnej wystawiono w gablocie kopie dokumentu.

Również na I piętrze, po lewej stronie od schodów możemy obejrzeć najwspanialszą komnatę – Salę Lustrzaną. Używaną obecnie, jako miejsce koncertów, uroczystych spotkań
Na ścianach innych sal urządzono galerię malarstwa. Eksponatami są głownie prace malarzy włoskich z XVII wieku, m.in. „Aniołowie spotykają Abrahama” Francesco Barbieriego z 1620 roku, praca Angelo Carosellego – barokowego malarza wzorującego się na Caravaggim. Sąsiadują one z sześcioma angielskimi gobelinami z XVII wieku pochodzącymi z królewskiej manufaktury w Mortlake pod Londynem oraz wielkimi piecami pokojowymi.
Na jednym z obrazów z 1920 roku – „Widok Bratysławy od południa” – widać ruiny bratysławskiego zamku.

Niestety, do kaplicy św. Wawrzyńca, pięknie zdobionej i otwieranej tylko na specjalne okazje, nie można wejść. Można ją podziwiać z piętra, prze szybę. W niedziele o godzinie 8. rano odprawiane są tutaj msze.




Adam Gąsior
Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2021
Najchętniej podglądany Podglądacz
Facet w hełmie na głowie wystający z otworu kanału ściekowego u zbiegu ulic Laurińskiej i…
0 Komentarzy1 Minuty
19 stycznia 2021
Bratysława gościnna dla wielkich muzyków
Bratysława a właściwie Preszburg, jako miasto królewskie, położone blisko Wiednia, była…
0 Komentarzy5 Minuty
18 stycznia 2021
Pomnik mitycznego władcy Nitry
Władał księstwem nitrzańskim, zlecił budowę pierwszego kościoła chrześcijańskiego na…
0 Komentarzy1 Minuty
14 stycznia 2021
Bratysławski Pomnik Holocaustu
Łatwo ten pomnik przeoczyć, jednak kto idzie od nabrzeża Dunaju w stronę katedry świętego…
0 Komentarzy1 Minuty
13 stycznia 2021
Ku pamięci uciekinierów za Żelazną Kurtynę
U stóp zamku Devin, na przedmieściach Bratysławy, od strony rzeki znajduje się Pomnik…
0 Komentarzy6 Minuty
12 stycznia 2021
Zamek u zbiegu Dunaju i Morawy
Osiem kilometrów na zachód od centrum Bratysławy położony jest jeden z najbardziej znany…
0 Komentarzy3 Minuty
4 stycznia 2021
Stary ratusz bratysławski
Do starego ratusz możemy wejść z dwóch stron – od Rynku Głównego i od Placu…
0 Komentarzy4 Minuty
9 grudnia 2020
Puste sale stołecznego zamku
Zamek na wzgórzu, to jeden z bardziej charakterystycznych widoków z Bratysławy. Starannie…
0 Komentarzy4 Minuty
3 grudnia 2020
Kościół cały w błękicie
Żeby zwiedzić najbardziej niebieski kościół w Bratysławie trzeba się przespacerować poza…
0 Komentarzy1 Minuty