Tutaj śpiewający student zje i wypije za darmo

Słowacki Pub/fot. AG

Studenci, którzy nagrają na Placu Wolności własne minutowe wykonanie pieśni Gaudeamus igitur i udostępnią je w social mediach, otrzymają w Pubie Słowackim w Bratysławie za darmo porcję bryndzowych haluszek oraz piwo.

Pub Słowacki w Bratysławie to miejsce wymarzone dla studentów. Od dwudziestu lat istnienia pub prowadzi jesienią akcję „Zupa za tekst” – każdy student potrafiący zaśpiewać jedną zwrotkę piosenki, dostawał zupę za darmo.

W tym roku zaplanowano akcję śpiewania hymnu studenckiego, ale ze względu na COVID 19 zmieniono jego formułę. Przy nagraniu – konieczne jest śpiewanie oryginalnych słów – można sobie pomagać akompaniamentem żywego zespołu (na przykład kolegów) lub podkładem muzycznym z telefonu komórkowego.

Bar w Pubie Słowackim/fot. AG

Słowacki Pub (Slovak Pub) mieści się na I piętrze dwukondygnacyjnej kamienicy przy ulicy Obchodnej 62. To mniej więcej 10 minut spaceru do Bramy Michalskiej. Pub jest więc położony poza ścisłym zabytkowym centrum Bratysławy, ale warto tutaj zajrzeć.

To największy pub w mieście i jeden z najpopularniejszych. W siedmiu salach (każda ma swoją nazwę) podaje się dania kuchni słowackiej i słowackie piwa z bratysławskiego browaru klasztornego – pilzner i niepasteryzowane. Co dla niektórych ważne, wszystkie produkty dostarczane są do kuchni pubu z biofarmy położonej 40 kilometrów od Bratysławy. Od września tego roku jajka w pubie pochodzą z hodowli bezklatkowej.

W Słowackim Pubie/fot. AG

Pięć sal nosi nazwy:

Štúrowa – poświęcona słowackiej inteligencji w XIX wieku skupionej wokół Ľudovíta Štúra (tzw. szturmowców) – ideologia formującego się, nowoczesnego narodu słowackiego i autora książki „Gwara słowacka albo potrzeba pisania w tej gwarze”.

Pribinowych rycerzy – przy stole w tej najmniejszej Sali jest tylko 12 miejsc, tyle ile było rycerzy legendarnego księcia Pribiny, władcy Nitry z IX wieku. W sumie w pubie jest 500 miejsc, tyle liczyła cała drużyna księcia.

Koliba – największa chluba pubu – wnętrze drewnianej chaty sprzed 200 lat, należącej do rodziny Paveliców z Liptowa. Chatę rozebrano i w 80 proc przeniesiono do Słowackiego Pubu.

Izba Janosika – jak nazwa wskazuje poświęcona zbójnikowi z Małej Fatry.

Izba Janosika/fot. AG

Poetycka – sala poświęcona pisarzom poetom słowackim. Na ścianach widnieją urywki wierszy oraz wiersz „Nad Tatrami się błyska” Jana Matúški, którego dwie pierwsze dwie zwrotki są od 1993 roku hymnem Słowacji.

Do pubu wchodzi się przez bramę od ulicy, następnie po drewnianych schodach na pierwsze piętro. Na wejściem wisi napis: „To nie tylko pub, to instytucja”. I to jest prawda

Slovakpub.sk

Słowacki Pub od strony Obchodnej/fot. AG
Wejście do pubu/fot. AG
Kącik WiFi w pubie/fot. AG
Fragment Sali Rycerskiej/fot. AG

Bratysławski “Mieszczanin” – klasyka minibrowarów