Velky Meder – termalna perełka na Żytniej Wyspie

Słowacja kojarzy się przede wszystkim z górami. Nie bez przyczyn – prawie dwie trzecie jej powierzchni zajmują wyższe i niższe pasma górskie, kulminujące w masywie Tatr Wysokich. Jednak na południu Słowacji, wzdłuż granicy z Węgrami na Dunaju, znajdziemy płaską jak stół Nizinę Naddunajską. Tylko pozornie jest ona monotonna i nieciekawa – jeśli zagłębimy się choć na chwilę w ten ciekawy region, znajdziemy wiele atrakcji. Do największych należą kąpieliska termalne – największe z nich znajdziemy w miasteczku Velky Meder.

Żytnia Wyspa – słowacki „Złoty Ogród”

Pomiędzy Bratysławą a Komarnem, na przestrzeni prawie 85 km leży Wyspa Żytnia – największa śródlądowa wyspa Europy. Przez ludność słowacką zamieszkującą w większości doliny górskie o surowym, był to region nazywany często Złotym Ogrodem. Dla wielu pokoleń Słowaków była tematem licznych legend w których miejscowa ludność miała żyć w spokoju i dobrobycie. W rzeczywistości historia tych terenów pełna jest wojen i napadów, dalekich od wyobrażenia sielanki. Ale w porównaniu z innymi regionami biednego niegdyś kraju, uprawa roli odbywała się tu z o wiele mniejszym mozołem, a zdecydowanie lepszym efektem niż gdzie indziej. Średnia opadów należy tu do najniższych, a liczba dni słonecznych i średnia temperatur – do najwyższych w kraju.

Pod względem kultury i tradycji kraina ciąży ku Węgrom – liczba ludności węgierskiej w niektórych naddunajskich miejscowościach przekracza 90% populacji. Wyspę nazywają Csallóköz (csalló to po węgiersku żyto). Świadectwem obecności Madziarów są tutaj dwujęzyczne nazwy miejscowości (podwójne tablice wolno wywieszać tylko wtedy, gdy stanowią oni więcej niż 20% ludności) oraz tradycyjne „czardy” z przysmakami węgierskiej kuchni. W ostatnich latach w regionie zaczyna się także odradzać winiarstwo, tym bardziej upodobniając płaską równinę charakterem do pobliskich Węgier.

Velky Meder – termalny raj

W południowej części regionu, około 20 km od Dunjaskej Stredy leży małe miasteczko Velky Meder. 85% jego mieszkańców to Węgrzy – dla nich miasto nosi nazwę Nagymegyer. Osada, wzmiankowana już w 1268 r., otrzymała prawa miejskie od króla Macieja Korwina w 1466 roku, co upamiętnia pomnik z charakterystycznym krukiem, będącym symbolem węgierskiego króla. Po najazdach tureckich, pożarach, a zwłaszcza wielkich powodziach (ostatnia miała miejsce nie tak dawno, bo w roku 1965) w Velkim Mederze pozostało niewiele pamiątek z przeszłości – XVIII‑wieczny kościół kalwiński i nieco młodsza świątynia katolicka.

Mimo niewielu zabytków, Velky Meder jest tłumnie odwiedzany – a to za sprawą jednego z największych i najpopularniejszych kąpielisk termalnych na Słowacji – Thermal Corvinus Veľký Meder. Zasilają go źródła wody wypływającej z głębokości 1500 m. o temperaturze 56–76°C. Pod wieloma względami jest to kąpielisko trochę inne, niże te, które znajdują się bliżej granicy z Polską. Utrzymane jest raczej w klimacie węgierskich kąpielisk, w których zdecydowana większość atrakcji znajduje się pod gołym niebem.

W sześciohektarowym zadbanym parku są cztery wielkie baseny: rekreacyjny (30°C), włoski z toboganem (28°C), sportowy (25°C) i dziecięcy (33°C). Tuż obok kąpieliska stoją nowoczesne termy zaprojektowane w stylu organicznym: zaokrąglone linie, łukowate sklepienia, okna w kształcie liści, czerwony dach, dużo drewna. W budynku jest m.in. duży basen termalny, basen z jacuzzi, brodzik, gabinety masażu i sauna. Ostatnio zespół termalny rozbudowano o nowe skrzydło, które zajmuje wielki półkryty basen rekreacyjny (38–40°C), oferujący niecodzienną możliwość kąpieli pod gołym niebem nawet przy trzaskającym mrozie. Jego część znajduje się w budynku, a część na zewnątrz.

Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla dzieci – ze zjeżdżalniami rurowymi, place zabaw, boiska, pięknie urządzony jest także basen kryty dla najmłodszych – z mnóstwem małych zjeżdżalni ukrytych w konstrukcji bajkowego zamku. Działają tu również liczne restauracje z niezłą kuchnią węgierską (i muzyką na żywo), bufety, kawiarnie, ogródek piwny. W termach można skorzystać z kąpieli perełkowej, masażu, kąpieli suchych i parowych, salonu kosmetycznego oraz hotelu.

Informacje praktyczne

Velky Meder leży 20 km na południowy wschód od Dunajskej Stredy i 75 km od Bratysławy. Najwygodniejszy dojazd prowadzi przez Żylinę, skąd autostradą dojechać można aż do Trnavy, a dalej lokalnymi drogami przez Sered i Galantę. Miejscowość ma turystyczny charakter – znaleźć można tutaj bardzo bogatą bazę noclegową, z dużym udziałem kwater prywatnych, ale także pensjonaty i hotele o wyższym standardzie. Także duża ilość restauracji i barów powoduje, że nie powinniśmy zaznać głodu w czasie pobytu w miasteczku.

Całodzienny wstęp na baseny kosztuje 9 euro, dla dzieci 3-15 lat – 6 euro, seniorzy (powyżej 62 roku życia) – 7 euro. W okresie wakacyjnym – od 30 czerwca do 2 września wszystkie ceny są o 1 euro wyższe.

Szczegółowy cennik, aktualności a także wyszukiwarkę noclegów można znaleźć na oficjalnej stronie kąpieliska www.thermalcorvinus.sk dostępnej także w języku polskim.

Dla polskiego turysty istotny jest fakt, że mimo dość sporej odległości od granicy ośrodek nastawiony jest na obsługę turystów z Polski. Natomiast w samym miasteczku znaleźć można liczne kwatery, również takie, w których bez problemu można się porozumiewać po polsku. Cały kompleks przeszedł gruntowną rekonstrukcję i rozbudowę kilka lat temu – jest obecnie drugim najpopularniejszym kompleksem basenów termalnych na Słowacji (po Aquacity w Popradzie).