Vlkolinec – Dom UNESCO dla turystów

W 25 rocznicę wpisania wsi Vlkolinec na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pod koniec października otwarto Dom UNESCO. Stoi naprzeciwko rezerwatu ludowej architektury, w miejscu, gdzie stała drewniana chata, która spłonęła podczas Słowackiego Powstania Narodowego.

W budynku mieści się centrum informacyjne i ekspozycja. Będzie czynne przez cały rok.

Ján Pavlík, dyrektor Domu Kultury Andreja Hlinku w Rużemberku, powiedział: „W Domu UNESCO turyści dowiedzą się wszystkiego o Vlkolincu. Będzie tutaj można także kupić pamiątki i wyroby rzemieślnicze. W ten sposób Dom UNESCO będzie zarabiał na siebie.”

Vlkolinec odwiedza każdego roku prawie 100 tysięcy turystów. Najwięcej oczywiście ze Słowacji, Czech i Polski, ale bywają także goście z Azji, Japonii, Izraela, Kanady i Nowej Zelandii.

Katarína Šarafínová, menadżer regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Liptov, dodała: „Dla turystów to duża radośc i niespodziana, że mogą zobaczyć taką starą wieś, która wciąż żyje.”

Pracownicy Domu UNESCO będą też przewodnikami, w razie potrzeby oprowadzą turystów po najważniejszych obiektach w wiosce.

Pomysł postawienia obiektu pojawił się już w 1993 roku, kiedy wioska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początkowo uporządkowano sprawy prawne, a także tę strony ulicy, po której miał stanąć budynek. Projekt opracował Ivana Hrčk, następnie postarano się o pozwolenie na budowę. W 2015 roku władze Rużemberka przyznały dotację 300 tysięcy euro na budowę Domu UNESCO. W latach 2016-17 trwała budowa budynku, który wygląda identyczne, jak ten, który spłonął w 1944 roku.

Dom UNESCO czynny jest od 1 listopada. W głównym sezonie będzie czynny codziennie w godzinach 8:00-20:00, wiosną – od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00, podobnie jesienią.

Więcej o Vlkolincu przeczytacie TUTAJ.