Widok z wieży miejskiej w Trnawie

Pokonanie 143 stopni prowadzących na taras widokowy wieży miejskiej w Trnawie nagrodzone jest widokiem na całe miasto i okolicę. Wieża wybudowana w XVI wieku przez mistrza murarskiego Jakuba, ma wysokość 57 metrów i zwieńczona jest pozłacaną rzeźbą Niepokolanego Poczęcia Panny Marii.  Ma twarz z przodu iż tyłu, co symbolizuje, że Matka Boska nigdy nie odwraca się do Trnawy plecami. Wspomniany taras znajduje się niemal w połowie – na wysokości 29 metrów.
Widok na wieżę miejską od strony ulicy Hlavnej
W dzień ukończenia budowy wieży rozdzwoniły się wszystkie dzwony w mieście a sam mistrz Jakub westchnął „Zrobiłem to”. W 1574 roku zobowiązał się przed burmistrzem Trnawy Jurajem Schleglem, że rozpocznie i zakończy budowę. Idąc na górę mijamy mechanizm zegarowy wykonany w warsztacie Franza Langera w 1729 roku. Liny użyte w nim mają 30 metrów długości a ciężary wprawiające go w ruch ważą 300 kilogramów. Zegarem od ponad stu lat opiekuje się rodzina zegarmistrzów Nemčekovców. Na poszczególnych piętrach znajduje się ekspozycja pokazująca dzieje miasta i wieży.
Z tarasu rozpościera się widok na całą Trnawę, najbliższą okolicę, ale i Małe Karpaty. U naszych stóp znajduje się ulica Hlavna i dachy oraz wieże kościołów. Po drugiej stronie od wejścia na taras widokowy, w wieży znajduje się centrum informacji turystycznej.
Wstęp do wieży: dorośli – 3 euro studenci i seniorzy – 2 euro dzieci w wieku 6 – 15 lat – 1 euro dzieci do 6 roku życia –wstęp wolny www.regiontirnavia.sk