Wieś liptowska na wieki piękna

Budowę skansenu architektury ludowej w Prybylinie na słowackim Liptowie rozpoczęto w 1972 roku a w dzisiejszym kształcie otwarto skansen w 1991 roku.

Muzeum Liptowskiej Dediny Prybylina, jak nazwa wskazuje, jest muzeum poświęconym wsi liptowskiej (dedina, to po słowacku wieś). Skansen możemy zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Możemy zaglądać we wszystkie miejsca, wchodzić do wszystkich budynków. W sezonie letnim skansen żyje – organizowane są pokazy prac rzemieślniczych, pokazy dawnego życia wiejskiego.

Strzyżenie owcy w skansenie

Na żywo

Możemy być świadkiem strzyżenia owiec, wyrabiania sera, wytwarzania wełny oraz produkcji typowych dla regionu ozdób i pamiątek.

Całość skansenu przypomina typowa liptowską wieś z zagrodami, dworem i kościołem.

Domy lub ich kopie pochodzą z kilkunastu miejscowości regionu, między innymi z zatopionych przed laty wodami Liptowskiego Morza. Wczesnogotycki kościół Marii Dziewicy pochodzi właśnie z tych zalanych terenów a gotycko-renesansowy dwór (najstarsza siedziba ziemiańska Liptowa) – z Pariżoviec niedaleko Liptowskiego Mikulasza.

Biedni i bogaci

Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na dom komornika z osady Liptowska Sielnica – malutki, biedny a przeznaczony dla trzyosobowej rodziny. Z tej samej wsi pochodzi dom kołodzieja. Tu jest bogaciej – jest sień, izby, kuchnia z otwartym paleniskiem i dwie komory – skład i sypialnia córki. Obok chaty – warsztat kołodziejski.

Dla dzieci ciekawe sa zwłaszcza remiza ze wsi Jalovec – z dawnymi sikawkami, kuźnia z miechem, szkoła z roku 1755 (sień, klasa, gabinet nauczyciela i jego mieszkanie).

W izbie domu sołtysa z Liptowskiego Trnovca widnieje napis: „Tento dom vybudoval Paulus Vozarik spolu ze svym synem Georgom Vozarikom roku Pane 1852”. Jest to bogata zagroda, budynki gospodarcze zmieszczono pod jednym dachem. Razem z domem mieszkalnym okalają okazałe podwórze.

 

www.liptovskemuzeum.sk