Wieża z widokiem na bajkowy zamek w Bojnicach

Powstała w tym roku wieża widokowa na wzgórzu nad Bojnicami od razu stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Dotrzeć do niej można samochodem (kilka minut od kąpieliska Bojnice w kierunku do Autocampingu Bojnice) lub pieszo (40 minut żółtym szlakiem ku Kalwarii).

Naprzeciwko Autocampingu Bojnice i chaty Vígľaš rozpoczyna się nowa wąska asfaltówka biegnąca łagodnie wśród sosnowego, rzadkiego lasu. Idziemy nią niecałe dziesięć minut i dochodzimy do wieży widokowej „Czajka”. Chwila na napoje w małym bufecie i czas zacząć zdobywanie wieży.

Nachylenie drewnianej 3-metrowej szerokości rampy prowadzącej na szczyt wynosi 6 stopni, więc pokonują ją łatwo osoby na wózkach lub z wózkami dziecięcymi. Wieża jest wysoka na 30 metrów, po drodze dzieci i dorośli mogą przejść fragment drogi ażurowym „skrótem” – to mały nachylony tunel linowy prowadzący z poziomu rampy na drugi poziom.

Na samym szczycie – duży tara widokowy i wejście do zjeżdżalni w dół (niestety akurat podczas moje wizyty – zamknięte. Po środku tarasu widokowego – znana już ze Ścieżki nad drzewami w Bachledce – ażurowa siatka dla odważnych. Chodząc po niej mamy 30 metrów pod sobą, grunt oddzielony od nas jedynie siatką o dużych otworach.

Z góry rozpościera się widok na Bojnice z górującym nad nimi zamek przypominający architekturą budowle znad Loary lub zamki z bajek. Trochę dalej widać zabudowania miasteczka Prievidze oraz otaczające Prievidzką Kotline wzgórza z najwyższym w regionie Vtaćnikiem.

Wieżę wybudował właściciel Uzdrowiska Bojnice, SPA Bojnice. Obecnie trwaja prace porządkowe przy wejściu na wieżę, kończone jest wylewanie asfaltu na wspomnianej drodze. Planowana jest budowa parkingu a w przyszłym roku – wyciągu krzesełkowego łączącego wieżę „Czajka” z miejskim kompleksem basenów „Czajka”.

Wstęp na wieże kosztuje 8 euro (dorośli), dla dzieci w wieku 3 – 15 lat – 4 euro. Dzieci w wieku do 3 lat wchodzą za darmo. Wieża otwarta jest w godzinach 8:00 – 21:00.