Wodne cudeńko w Jasnej

Vrbickie Jezioro od strony południowej/fot. AG

Przecudnej urody jeziorko znajduje się zaledwie kilka minut spaceru do centrum narciarskiego w Jasnej w Niżnych Tatrach. 

Zimą w Jasnej wszyscy mają jeden cel – jak najszybciej dostać się na trasy zjazdowe. Na nich zostają do zmierzchu i nie ma czasu na spacery po okolicy. Latem, mieszkańcy hoteli w Jasnej maja więcej okazji, by zobaczyć największe jezioro w Niżnych Tatrach – Vrbickie Jezioro.

Leży bardzo blisko największego i najlepszego hotelu w Jasnej – Grand Hotelu – ale jest skryte pasmem świerków. Wystarczy jednak kilka minut spaceru ścieżką (na przykład zaczynającym się przy ulicy szlakiem żółtym), by znaleźć się tuż nad taflą niebieszczącą się odbiciem nieba.

Spacer wokół Vrbickiego Jeziora to dobry pomysł na czas po obfitym hotelowym śniadaniu, na spędzeniu czasu dziećmi. Wzdłuż ścieżki prowadzącej wzdłuż brzegów umieszczono drewniane ławki, wiaty, tablice informacyjne ścieżki edukacyjnej, jest też plac zabaw dla dzieci. Cała „wędrówka” nie powinna nam zabrać więcej niż pół godziny. Widoki zaś grani i szczytów odbijających się w wodach jeziora być może zainspirują nas do wędrówki w górę. Wspomnianym szlakiem żółtym dojdziemy bowiem na widoczną grań a dalej na sam Chopok.

fot. AG

Jezioro Vrbickie to jezioro polodowcowe. Wpływa do niego potok Zadnia Woda, wypływa zaś Otupny potok.
Jezioro ma powierzchnię 0,69 ha, w najdłuższym miejscu ma 115 metrów, w najszerszym – 62 metry. W najgłębszym miejscu ma 8 metrów. Znajduje się na wysokości 1113 metrów.