Zamek Orawski na zdjęciach i grafikach w Instytucie Słowackim

W Instytucie Słowackim w Warszawie odbył się w czwartek wernisaż wystawy „Zamek Orawski, Orawska Kolejka Leśna – skarby Słowacji”. Przedstawiono na niej zdjęcia autorstwa Michała Pyšnego oraz grafiki Miroslava Knapa. Pomysłodawcami wystawy byli: Adrian Kromka – dyrektor Instytutu Słowackiego oraz Maria Jagneśakova – dyrektor Muzeum Orawskiego im. P.O. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie.
Adrian Kromka powiedział: „Niecały rok temu, w Krakowie, rozmawialiśmy z panią dyrektor na temat tej wystawy. Cieszę się, że tak szybko udało nam się ten pomysł zrealizować. Zamek Orawski to skarb Słowacji, zabytek historyczny i kulturalny. To najczęściej odwiedzany zamek na Słowacji. Kolejka leśna z kolei, to atrakcja, która co roku staje się coraz bardziej popularna.”  
Maria Jagneśakova dodała: „Wystawa pokazuje, to co mamy najpiękniejsze na Orawie: najpiękniejszy zamek i otaczającego krajobrazy. Zamek Orawski, to pierwszy zamek, który mogą zobaczyć Polacy po przekroczeniu granicy ze Słowacją. Dla wielu jest symbolem Słowacji. Na naszym zamku ciągle się dzieje, wciąż zachodzą zmiany. Staramy się zaspokajać każdy rodzaj gościa. Obecnie na zamku trwa wystawa „Pałac Turzów”, na której zgromadziliśmy obrazy gromadzone w czasach, kiedy na zamkiem rządziła właśnie ta rodzina, głównie z XVII wieku. Nasza druga atrakcja, Kolejka Leśna, jest unikatem na skalę światową. Przy jej budowie zastosowany tzw. system zakosowy, który pozwala pociągom pokonywanie różnicy wzniesień. Na świecie są tylko trzy tego typu rozwiązania: w Peru, w Azji i właśnie na Orawie.”  
Jak podkreślił dyrektor Adrian Kromka, wystawa będzie podróżować po Polsce przez najbliższe lata. „Odwiedzi” m.in. Kraków, Radom, Białystok, Zakopane i inne miasta.
Wasza Słowacja.pl poleca wystawę, bo zdjęcia są wysokiej jakości, pokazują Zamek Orawski z różnych perspektyw z zewnątrz a także jego bogate wnętrza. Grafiki zaś są takie, jak zamek – jak rysunki z bajek dla dzieci. Bo zamek wygląda, jakby go zaprojektował Szancer lub ktoś od Disneya. Więcej o zamku: TUTAJ i TUTAJ